KUMITE

SHUYO WAZA

To ćwiczenia wprowadzające do Kumite.

Techniki Shuyo Waza to opracowana na podstawie Bunkai obrona przed zadanym atakiem.

Są to proste techniki ataku i obrony (patrz lista technik), a głównym celem ćwiczenia jest nauka poruszania się, kontroli dystansu i timingu w walce, płynności w łączeniu technik.

Shuyo Waza jest szczególnie przydatne przy treningu stopni uczniowskich kyu, ustalenie ataków i obrony pozwala bowiem w sposób bezpieczny na doskonalenie zachowań potrzebnych

 przy Kumite. Uczniowie mniej zaawansowani wykonują pojedynczy atak i pojedynczą kontrę a w miarę zaawansowania dodaje się podwójny atak, czy kombinowaną kontrę.

SHUYO WAZA – LISTA TECHNIK

1. ATAK: Chudan Tsuki / OBRONA: Soto lub Uchi Uke/ KONTRA: Gyaku Tsuki

2. ATAK: Jodan  Tsuki / OBRONA + KONTRA: Jodan Age Tsuki

3. ATAK: Chudan Tsuki / OBRONA: Uchi Uke / KONTRA: Morote Uke

4. ATAK: Chudan Tsuki / OBRONA: Uchi Uke, Osae Uke / KONTRA: Jodan Uraken

5. ATAK: Gedan Tsuki / OBRONA: Ude Uke / KONTRA: Chudan Uraken, Gyaku Tsuki

6. ATAK: Chudan Mae Geri / Obrona: Gedan Barai lub Ude Uke / Kontra: Gyaku Tsuki

7. ATAK: Jodan Mawashi Geri / Obrona: Jodan Soto Uke  / KONTRA: Gyaku Tsuki

Zaawansowani ćwiczą także podwójny atak, dodają też dowolne techniki kontry.

DOJO KUMITE

Czyli walka (KUMITE-„jap. skrzyżowanie rąk”) treningowa (DOJO -„jap. sala do ćwiczenia sztuk walki”). Jest to odmiana JIYU KUMITE (czyli wolnej walki), gdzie ćwiczący przykładają szczególną uwagę do wykorzystania technik karate Shorin-Ryu podczas dowolnego ataku. W DOJO KUMITE obowiązuje podstawowa zasada kontroli techniki – ważne jest nie mocne trafienie, ale przewaga techniczna. Dozwolone są wszystkie techniki z wyłączeniem szczególnie

niebezpiecznych (atak na oczy, na krocze, w szyję czy kręgosłup). Dozwolone są kopnięcia kolanem, uderzenia łokciem, obalenia i podcięcia.

Z uwagi na dużą trudność techniczną Dojo Kumite praktykuje się u nas w Klubie od czarnego pasa. Uczniowie ze stopniem KYU doskonalą techniki walki poprzez Shuyo Waza lub IPPON KUMITE (jap. walka na jeden krok), rozpoczynając od prostych ataków i obron poprzez coraz bardziej zaawansowane techniki.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close