To ćwiczenia wzmacniające. Rozróżniamy:
KOTE KITAE – czyli ćwiczenia wzmacniające ręce
ASHI KITAE – ćwiczenia wzmacniające nogi.
Ćwiczenia te powinno wykonywać się mocno, z tym, że najistotniejsze jest wykonywanie ich poprawnie technicznie, z odpowiednim oddechem i z właściwą szybkością i kime. Dlatego początkujący zaczynają od lekkich, luźnych ćwiczeń, w miarę zaawansowania przechodząc do coraz mocniejszych.
Przy ćwiczeniu KITAE KATA należy zwrócić szczególną uwagę na kontrolę swojej techniki (najlepiej wykonywaną na 100%, ale z kontrolowanym kontaktem – np. tylko w karate-gi, dostosowanym do poziomu współćwiczącego i celu ćwiczenia)
Trening Kitae Kata jest kluczowym ćwiczeniem w okinawa karate i nie może być zastąpiony treningiem na przyrządach.
FILM zawierający elementy ćwiczeń KITAE KATA.
MAKIWARA
Czyli RULON/SNOP (maki) SŁOMY (wara). Chyba najsłynniejszy przyrząd treningowy w okinawskim karate. Pierwotnie była to deska wkopana w ziemię, owinięta słomą, służąca do treningu uderzeń i kopnięć. Bardzo istotna jest odpowiednia giętkość makiwary – zbyt twarda może powodować niebezpieczne urazy, zbyt
miękka nie spełnia swojego zadania). Uderzenia w makiware powinny być wykonywane z odpowiednią uwagą – niezmiernie ważna jest tu technika uderzenia, odpowiednia powierzchnia którą uderzamy i właściwa pozycja.
Ćwiczenie na makiwarze bez odpowiednich umiejętności technicznych może doprowadzić do wyrobienia sobie niewłaściwych przyruchów a nawet do poważnych kontuzji. Dlatego trening taki zalecany jest dla uczniów zaawansowanych. Techniki ćwiczone na makiwarze są kluczowym elementem treningu w okinawskim karate.
CHISHI
– to interpretacja ruchów kata, ich rozwinięcie i użycie przy określonym ataku. Na początku trenowania bunkai techniki (zarówno ataku jak i obrony) wykonywane są z minimalnym kontaktem. W miarę zaawansowania techniki są coraz silniejsze i szybsze.
KAMI (TARENSHO)
To tradycyjne gliniane dzbany z wyraźnymi krawędziami, za które trzyma się opuszkami palców dłoni. Służą do ćwiczenia mięśni dłoni i ramion, oraz ćwiczenia poruszania się w pozycjach. Obciążenie reguluje się napełniając dzbany częściowo lub w całości wodą.